Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Premte, 10.07.2020 02:06

​Falënderimi, ndikim pozitiv në një marrëdhënie

Prishtinë | 12/11/2019 08:14

Marrëdhënia në çift ka shumë detaje për të cilat secili nga ne duhet të tregojë kujdes.

Falënderimi është një ndër aktivitetet që ka një ndikim pozitiv në këtë marrëdhënie.

Ndoshta ju duket e pabesueshme por nëse vlerësoni gjërat e vogla që bëni në përditshmëri dhe bëjani të ditur partnerit tuaj, pasi kjo rrit ndjenjën e lumturisë dhe të afrimitetit.

Një studim ka vënë në provë disa çifte se si ata do të silleshin pas reagimeve pozitive të njërit prej partnerëve.

Është vënë re se të bësh diçka për tjetrin nuk sjell me patjetër ndjenjën e mirënjohjes, por përkundrazi, njerëzit ndihen të detyruar ndaj marrëdhënies së tyre.

Por në rastin kur partneri sillet në mënyrë pozitive dhe dëshmon mirënjohje ndaj vëmendjes së tjetrit, tregon se rritet ndjenja e kënaqësisë dhe lumturisë midis tyre, përcjell Vizion Plus.

Është e rëndësishme të shprehim emocionet tona ndaj kënaqësisë që marrim. Mirënjohje dhe dashuri, qoftë edhe vetëm me fjalë. Në jetën e përditshme gjërat e vogla përbëjnë rendësi për të mbajtur gjallë marrëdhënien romantike në çift.

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress