Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 04.06.2020 10:00

​Kujdes ja çfarë shkakton gjumi tepërt

Prishtinë | 13/10/2019 21:33

Gjumi i tepërt është një ndër aktivitetet që dëshirojnë një shumicë e mirë e njerëzve. Shkencëtarët kanë gjetur se personat të cilët bëjnë më 9 orë gjumë dhe më shumë gjatë natës janë të rrezikuar nga kjo gjendje.

Një numër i madh i studimeve ka treguar se mungesa e gjumit, mund të shkaktoj Alzhemier. Së fundmi shkencëtarët dhe hulumtuesit kanë gjetur se edhe gjumi i tepërt i vë personat në rrezik për të zhvilluar një kujtesë të dobët.

Ata kanë gjetur se njerëzit që bëjnë gjumë 9 apo edhe më shumë orë kanë treguar një rënie specifike në kujtesë dhe në aftësinë e gjuhës.

Ekspertët janë ende të pasigurt se pse gjumi i tepër mund të shkaktojë këtë gjendje, por ata kanë thënë se njerëzit me këtë problem kanë ndërprerje në trurin e tyre, çka i bënë ata të flenë më shumë.

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress