Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Martë, 22.09.2020 04:41

​Numri i marrëdhënieve seksuale është shumë i vogël sesa mendohet

Prishtinë | 20/01/2020 12:43

Gabimi i numrit të marrëdhënieve seksuale çon në keqkuptime të mëdha pasi njeriu gjithmonë e konsideron performancën seksuale të një personi përpara se të supozojë se sa shpesh e kanë të gjithë.

Autori i Perils of Perception, Bobby Duffy zbuloi këtë "gabim të jashtëzakonshëm" për BBC.

Si pjesë e studimeve të gjata të Ipsos, njerëzve në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA u është kërkuar të supozojnë se sa shpesh njerëzit midis moshës 18 dhe 29 vjeç kanë pasur marrëdhënie seksuale në muajin e fundit.

Supozimi mesatar për të rinjtë në të dy vendet është se ata kanë pasur 14 marrëdhënie seksuale në katër javët e fundit.

"Por numri i vërtetë është vetëm pesë në Britani dhe katër në SHBA", shpjegoi Duffy për këtë studim.

Sipas këtyre supozimeve, të rinjtë kishin seks çdo ditë, që do të thotë rreth 180 herë në vit. Në realitet, ky numër është rreth 50 herë. Por kjo nuk është as koncepti më i madh i keqkuptimit që njerëzit kanë, transmeton KosovaPress.

"Burrat gabojnë plotësisht kur bëhet fjalë për jetën seksuale të grave të reja", thotë Duffy, duke theksuar se burrat mendojnë se gratë e reja britanike kanë 22 marrëdhënie seksuale në muaj, dhe në SHBA ai numër është 23. Në realitet, kjo është vetëm pesë herë.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress