Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Premte, 28.02.2020 01:04

​Padia 68 milionëshe kundër Amazon, Woody Allen mban marrëveshjen sekrete

Nju Jork | 11/11/2019 12:47

Woody Allen ka zgjidhur problemin rreth një padie të kontratës që kishte ngritur kundër Amazon, i cili anuloi një marrëveshje për katër filma me kineastin për shkak të Lëvizjes #MeToo.

Avokatët e regjisorit të njohur dhe ata të Amazon paraqitën një njoftim të përbashkët për pushimin e çështjes, por kushtet e zgjidhjes nuk u zbuluan.

Allen ngriti padi në shkurt, duke pretenduar se Amazon ishte mbështetur në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja për shkak të një "pretendimi të pabazuar 25-vjeçar."

Vajza e Allen, Dylan Farrow, ka pretenduar për shumë kohë se ai e përdhunoi atë kur ajo ishte shtatë vjeçe, dhe Allen ka mohuar prej kohësh akuzën.

Allen pohoi se Amazon ishte plotësisht i vetëdijshëm për këtë polemikë kur bëri kontratën dhe i detyroi atij pagesë minimale në formë garancie në vlerë 68 milionë dollarë.

Amazon ndaloi daljen në treg të filmit "Një ditë me shi në New York" në 2018, dhe më pas anuloi një marrëveshje për tre filma të tjerë.

Në atë kohë, Amazon citoi "komentet e diskutueshme" të Allen për skandalin e Weinstein. Në një lëvizje për të hedhur poshtë një pjesë të padisë së Allen, Amazon argumentoi vërejtjet e Allen për skandalin - në të cilën ai paralajmëroi për një "atmosferë të gjuetisë së shtrigave" në Hollywood.

"Një numër aktorësh dhe aktorësh shprehën keqardhje të thellë për bashkëpunimin me Allen në të kaluarën, dhe shumë deklaruan publikisht se ata kurrë nuk do të punonin me të në të ardhmen," thanë avokatët e Amazon.

"Veprimet e Allen dhe pasojat e tyre siguruan që Amazon kurrë nuk mund të merrte përfitimin e marrëveshjes së saj për katër filmat." Kompania e Allen, Gravier Productions, arriti të marrë një botim ndërkombëtar për "Një ditë me shi në New York" këtë vjeshtë, dhe deri më tani ka grumbulluar 11.5 milionë dollarë në teatrot në mbarë globin.

Megjithatë, ajo nuk ka siguruar shpërndarjen e filmit në SHBA, transmeton KosovaPress.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress