Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 28.05.2020 06:09

​Rrëzohet serish ish-presidenti Carter

Los Anxhelos | 22/10/2019 16:28

Ish-presidenti i SHBA-së Jimmy Carter është transferuar në spital pas një rënie në shtëpinë e tij në Gjeorgji, njoftoi sot Qendra Carter.

Ai ka pësuar një “frakturë të lehtë të legenit”, është në gjendje të mirë shpirtërore dhe mezi pret të kthehet në shtëpi, tha qendra.

Carter gjithashtu u rrëzua në shtëpinë e tij në fillim të tetorit. Atëherë iu ofrua kujdes mjekësor dhe një vetull iu qep në spital, por ai menjëherë u la i lirë në shtëpi.

Ish-presidenti, i cili kohët e fundit mbushi 95-vjeç, kishte kancer disa vjet më parë dhe para disa muajve theu ijën e tij, por pavarësisht moshës së shtyrë, ai duket mirë dhe është ende aktiv vë jetën shoqërore, transmeton KosovaPress.

Ndryshe, Carter ishte presidenti i 39-të i Shteteve të Bashkuara, nga 1977 deri në 1981, dhe më 2002 mori Çmimin Nobel për Paqen.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress