Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 02.02.2023 02:35

​Sekreti i jetëgjatësisë së mbretëreshës britanike

Londër | 02/02/2020 23:55

Mbretëresha Elizabeth II është sundimtarja britanike që shërben më gjatë në këtë post.

Ajo u lind më 21 prill 1926, dhe feston ditëlindjen dy herë në vit, privatisht në ditëlindjen e saj, dhe zyrtarisht një të shtunë në qershor.

Mori fronin më 8 shkurt 1952, pas vdekjes së babait të saj, Georg VI. Kështu që këtë vit ajo do të festojnë 68 vjet të mbretërimit të saj.

Nëna e mbretëreshës Elizabeth ishte 101-vjeç. Shumë janë të bindur se të njëjtin fat e pret edhe atë.

Pavarësisht moshës, ajo nuk heq dorë nga detyrat mbretërore. Ka shumë obligime dhe nuk e ka ndërmend të ndalojë.

Vizitat shtetërore, aksionet humanitare, ceremonitë e ndryshme, gjithçka arrin. Shkencëtarët thonë se kjo mënyrë jetese mban trurin të gjallë dhe të ri. Edhe pse shumë gjëra kanë ndryshuar në botë gjatë mbretërimit të saj, zakonet e saj të ngrënies nuk kanë ndryshuar, sipas kuzhinierit zyrtar mbretëror.

Mbretëresha britanike është shumë e vëmendshme për shëndetin e saj. Ajo pëlqen të hajë fruta të freskëta nga kopshti i saj.

Në kalanë Balmoral, ku ajo kalon pushimet verore, ka mjedër dhe dredhëza, dhe ferma Sandringam është e rrethuar nga 70 hektarë pemësh me mollë. Megjithatë, të preferuarit e saj janë dredhëzat dhe pjeshkat e rritura në serën Windsor Castle.

“Ajo mund të marrë gjithçka që i vjen në mendje, por dëshiron të hajë vetëm peshq dhe spinaq. Për shëndetin dhe gjallërinë e tij të mirë ndoshta mund të falënderohet për faktin se është një person shumë i disiplinuar”, pohon ish-kuzhinieri i tij.

Ajo shkon në kontrolle mjekësore rregullisht, dhe kujdesi mjekësor e mban atë të shëndetshëm.

Britanikët janë shëtitës të shkëlqyeshëm, dhe po kështu është familja mbretërore. Mbretëresha është shumë aktive dhe në gjendje të mirë. Ajo vazhdon çdo ditë në shëtitje për të qëndruar aktiv fizikisht. Mbretëresha është gjithashtu e njohur për dashurinë e saj për kuaj dhe kalërimi ka përfitime të shumta shëndetësore.

Mbretëresha britanike nuk ka qenë kurrë me mbipeshë. Sipas dr. Walter Willett, kryetar i Departamentit të Ushqyerit në Shkollën e Shëndetit Publik të Harvardit, përveç mos pirjes së duhanit, të qenit në linjë është  gjëja më e rëndësishme që mund të bëjmë për të qëndruar të shëndetshëm dhe të jetojmë më gjatë.

Mbretëresha Elizabeth II dhe princi Philip festuan përvjetorin e 72-të të dasmës vitin e kaluar. Ata kanë një jetë të gjatë të shënuar nga rritja e katër fëmijëve dhe nipërve dhe mbesave. Bamirësia është shumë e rëndësishme për Mbretëreshën Elizabeth, e cila është mbrojtësi i më shumë se 600 organizatave.

Çdo natë, përpara se të ulet dhe të hajë darkën e saj, mbretëresha britanike pi një gotë kokteji të saj të preferuar. Dhe përveç kësaj tradite, ajo ndonjëherë pi një gotë shampanjë para se të bie në gjumë, transmeton KosovaPress.


Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress