Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Diel, 05.02.2023 06:08

​Shuhet legjenda e Hollywoodit në moshën 103-vjeç

Nju Jork | 06/02/2020 11:04

Aktori Kirk Douglas, karriera e të cilit në Hollywood ka kaluar shtatë dekada, ka vdekur në moshën 103-vjeç.

Aktori i skenës dhe ekranit ishte i mirënjohur për një varg rolesh, përfshirë Spartakun klasik të vitit 1960, në të cilin luajti personazhin titullar.

Lindur në Nju Jork në vitin 1916, ai u ngrit gjatë "epokës së artë" të Hollywoodit, duke fituar nominimin e tij të parë për Oscar për filmin Kampion në vitin 1949, transmeton KosovaPress.

Ai ishte gjithashtu babai i aktorit fitues të çmimit Oscar, Michael Douglas.

Djali i tij Michael tha në një deklaratë: "Me trishtim të jashtëzakonshëm unë dhe vëllezërit e mi njoftojmë se Kirk Douglas na la sot."

"Për botën, ai ishte një legjendë, një aktor nga epoka e artë e filmave ... por për mua dhe vëllezërit e mi Joel dhe Peter ai ishte thjesht baba," tha aktori.

"Më lejoni të mbaroj me fjalët që i thashë në datëlindjen e tij të fundit dhe të cilat gjithmonë do të qëndrojnë të vërteta. Baba - unë ju dua aq shumë dhe jam shumë krenar që jam biri juaj".

Gruaja e Michael dhe nusja e Kirkit, aktorja uellsiane Catherine Zeta Jones, postoi një fotografi të të dyve së bashku, duke shkruar: "Do të të dua për gjithë jetën time. Më mungon tashmë".


Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress