Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 13.08.2020 02:14

​Tenton ta kontrabandojë macen në kabinën e aeroplanit - foto

Moskë | 18/11/2019 13:22

Një rus që shpesh udhëton me aeroplan ka paguar shtrenjtë përpjekjen për të kontrabanduar macen e tij në kabinën e pasagjerëve të aeroplanit pasi shkeli rregullat e kompanisë ajrore Aeroflot.

I vetëdijshëm për faktin se Viktori i tij ishte shumë i rëndë për t’u futur në kabinë, Mihail Galin përdori një mace më pak të rëndë që kaloi matjet e nevojshme të peshës së kafshëve.

Mikhail dhe Viktori duhej të fluturonin nga Riga në Vladivostok. Sidoqoftë, sipas rregullave të Aeroflot, kafshët shtëpiake me peshë mbi 8 kg duhet të vendosen në pjesën e bagazhit.

Mikhail bëri një gabim në hapat kur postoi detaje nga veprimi i tij në Facebook. Ai e quajti operacionin "zëvendësimi i maces së trashë Victor". Një foto në profilin e tij tregon Viktor në kabinën e një aeroplani pranë një gote me shampanjë.

Ai përshkroi se si e kontrabandoi kafshën e tij në kabinë në pjesën e parë të fluturimit. Shkroi se kishte udhëtuar me Viktorin nga Riga në Vladivostok me një ndalesë në Moskë. Sidoqoftë, kur u përpoq të hipte në pjesën e dytë të fluturimit në Moskë, stafi i Aeroflot nuk e lejoi ta fuste Viktorin në kabinën e pasagjerëve.

"Peshorja tregoi se kafsha peshonte dhjetë kilogramë, që është një peshë e palejuar për sjelljen e një kafshe në kabinë," shkroi Galin.

Duke mos dashur të lejonte kafshën e tij ta mbante në bagazhin, Galin e shtyu fluturimin, duke vendosur të gjente një mace të ngjashme me më pak peshë në Moskë. Ai arriti ta bëjë këtë, kështu që u kthye në aeroport një ditë më vonë me një "mace të dyfishtë", e cila kishte kaluar provën e kufirit të peshës. Ai pastaj ua ktheu pronarëve në aeroport para se të hipte në aeroplan për të fluturuar drejt Vladivostokut.

Sidoqoftë, Aeroflot nuk e pëlqeu mashtrimin e Galinit, gjë që bëri që administrata të hetojë dhe të gjejë pamjet e kamerave të sigurisë që tregonin zëvendësimin e dy maceve.

Mikhail Galin u gjobit për largimin e rreth 400,000 miljeve shpërblim që kishte mbledhur gjatë shumë viteve të fluturimit me Aeroflot.


Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress