< Magazina
Kerko

'Koronavirus, mos më puth', kënga me këshilla për sëmundjen

06/02/2020 12:38
Autorë tekstesh e këngëtarë e marrin shpeshherë frymëzimin nga tema sociale.

    Por rrallë ndodh që ato të kenë në fokus zhvillime të tilla si sëmundjet epidemike. Megjithatë, koronavirusi i ri në Kinë është kthyer në këngë nga Aydin Aydin, këngëtar i njohur i muzikës popullore turke. Klipi më i fundit i tij mban titullin “Koronavirusi, mos më puth.”

    Kënga do të jetë në tre gjuhë: turqisht, anglisht dhe atë kurde. Xhirimet u realizuan  në një mal të mbuluar me dëborë në fshatin Demirtaş, në lartësinë 2.800 metra mbi nivelin e detit. Aydin thotë se ilaçi kundër koronavirusit janë bimët mjekësore që rriten atyre maleve.

    Loading...

    Dhe kënga e tij, ngjan me tepër edhe me një këshillë: “Për shkak të koronavirusit, ju lutemi hiqni kontaktin e ngushtë dhe puthjen. Disa më quajtën të “të çmendur” kur e morën vesh për këtë këngë. Por sot e gjithë bota është në alarm. Ju lutemi hiqni kontaktin e ngushtë dhe puthjet. Le të mos puthemi me njëri-tjetrin, sidomos me fëmijët,” janë disa nga vargjet e saj./tch

    Loading...