Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
*staurday, 04.02.2023 06:59
Rifat Muriqi

​Me shku “Si Qeni në rrush’’

Prishtinë | 25/01/2020 09:18

Shkruar nga: Rifat Muriqi

(Satirë: ‘’ Sot në Kosovë ma se miri është me qenë QEN, ata veç po i tredhin asnjë s’po e vrasin”)

E tere  jeta politike në Kosovë këto javë ishte patetike dhe aq artificiale sa po të shikoheshin si seri  televizive  do ishte  e vetmja  terapi qe njeriu të mos shikoj seri  kurrë   më.

- U vra një Zyrtarë shtetërorë  si roje pylli.  Dhe jo vetëm shteti por edhe populli disi me patetizem u pajtu me vrasjen  dhe nuk e  analizoj por e pranoj  përfoljen  ta  trajtoj si dëshmitarë  të mbrojtur . as ma pak dhe as ma shumë pos   siç  themi ne ‘’ Shkoj si qeni në rrush!’’

- U fol   se  Nga burgu ku  ‘’vetëvdiq’’ Astriti  ka  dalje ilegale  qe shpie në polici.  Pastaj u demnatu nga zyrtaret se s’ka . Ka e s’ka , s’ka e ka, pa u sqaru asgjë. Por heshtën të gjithë ata qe i kanë provu torturat në ato burgje dhe e din se nga burgu ka më se paku një dalje për në polici dhe një dalje deri në prokurori   qe dikur ishte e lidhur me gjyqësi! Por me qe të gjithë ata qe e din dhe heshtën  tek tani po e kuptojnë se moti   kanë shkua  si   ‘’qeni në rrush’’

- U burgos një grua që ia pau sherrin vrasjes se një  gjeneralit Iranian dhe u fol aq shumë për te, kurse rrëzimi i një aeroplani  i Ukraines  mbi Teheran u quajt Kolateral  ku njëqind e sa  të pafajshëm  shkuan, si qeni në rrush. Si qeni në rrush shkoi edhe gjenerali.  Si qeni në rrush shkoi edhe  ajo përkrahësja qe s’u fol me për te. 
- U fol për  gjykimin e  ‘’ Grupit terrorist’’ ku Udheheqesi i grupit kishte bërë krimin më makaber duke ja  skuqur me plumb vetëm lëkurën një insani .  

Edhe ky shkoj si qeni në rrush, me trajtim psikiatrik  të detyrueshëm për dhjet vjet. Ndoshta  edhe është i çmendur  sepse rrallë kam par atdhetare krejt  në rregull. Hajt hajt  por të shkojnë si qeni në rrush alamet doktorra të shkences dhe njerëz te mençur që kanë ditur edhe serbisë ti bëjnë ballë  duke i besuar  një të ‘’çmenduri’’ këtë as  gomari i Mullabazve të  Rahovecit nuk e han.  

-  Dhe sikur të ishin në perëndimin e  egër   edhe Glauku me   Vetëvendosjen  do linçoheshin  duke u var nëpër  degët e drunjtëve si dikur majmunet   dhe do shkonin edhe këta si qeni në rrush: 

- Si qeni në rrush shkuan edhe disa  anëtar të kryesisë  se Pdk duke u reformuar me kafexhi dhe Pajtonxhi !

- Gati është me shku si qeni në rrush  edhe Albini sepse nuk  i besoj thënies se popullit që thot ‘’ Mos  merr rrugë me mushkën qe nuk ia din huajin. E ky   që  ta bëjë edhe ma keq  punën   papuçeve  u vuri  mamuze. A shpëton  Mushka se di po Albini kurrsesi!

- Dhe krejt në fund  erdh  Përfaqësuesi i Trampit    dhe u tha pozitës se veç kishte ardhur  me i pa se me u perzi  tha në politik mos o zot, ku me e dit se ndoshta  është tutë se edhe ky do shkoj si…… Po  me qen unë  budalla  e me e qu fjalën deri në fund , jo unë kurrë, se spo du me humb si Kadrija qe e solli Prokurorin e trampit  e me shku vet si qeni në rrush e me humbë. 

- Me qe ky papagalli i LDK   e tha se me qen se pyetet ai do e hiqte  taksen ende pa mbërri emisari në Beograd   po se kishte pyet  Isen  Ahmaku qe para ca ditësh tha “Jetën e japim e taksen se japim”, besoj se edhe ky do shkoi shpejt si qeni në rrush! Për deklaratën  në rrush!

- Po çuditem pse  nuk bisedoj fare me opozitën e dalur nga ‘’ Lufta’’. Se edhe ‘’Pacolli ka dal prej Lufte’’.  Me siguri    e din se janë të zënë  do  me Hagen e do duke i ‘’vnu Sanat’’  dhe e din qe dikush edhe atje ka me përfundu si qeni në rrush por jo ata qe i ‘’nunë sanat’’  por me siguri ata qe  e kanë marr vetëm  kashtën!

Dhe  sot tek e pija një kafe në Pejë për qejf një shok i vjetër si për hajgare   me tha ‘’ Ej ruaje vetën  djalo e mos shkruaj gjithçka, se mos po shkon si qeni në rrush!  

- Ku me e dit, as une nuk jam imun, veç ma merr mendja se ‘’ Sot në Kosovë  ma se miri është me  qenë   QEN,   ata veç po i tredhin asnjë s’po e vrasin”         

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar