Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Premte, 10.07.2020 08:07

​Gabimet e prindërve që ndikojnë në mbipeshën e fëmijëve

Prishtinë | 10/11/2019 21:56

Është interesante që gjysma e fëmijëve nuk hanë peshk, por kjo është arsyeja pse shumica konsumojnë pije të gazuara.

Ushqimet e yndyrshme dhe të kripura nxisin mbipeshën. Kur prindërit fillojnë të lindin fëmijë, shumica harrojnë se çfarë dhe sa duhet të hanë fëmijët dhe nuk dinë të sillen kur fëmijët fillojnë të fitojnë peshë.

Do të rendisim gabimet më të zakonshme që bëjnë prindërit, si dhe faktorët e rrezikut për mbipesha e fëmijëve, transmeton KosovaPress.

1. Faktori trashëgues

Nëse shumica e të rriturve në familje janë të trashë, ekziston një shans i lartë që fëmija të bëhet i trashë, por jo vetëm për shkak të faktorëve trashëgues, por edhe sepse një familje e tillë dhe zakonet e ngrënies janë të tilla që krijohen kushtet për kultivim.

Zakonisht, familje të tilla hanë mirë, kështu që ushqimet me shumë kalori janë të bollshme në meny. Trashëgimia është një faktor shumë i rëndësishëm që dikush të jetë i prirë për të fituar peshë. Sidoqoftë, nëse fillojnë të kujdesen për dietën e tyre në kohë, ata nuk do të fitojnë mbipeshë.

2. Shkalla metabolike

Shkalla e metabolizmit është përgjithësisht e lindur dhe është e lehtë për disa njerëz që të mbajnë peshë, sepse pa marrë parasysh sa ushqim hanë, trupi i tyre e konsumon shpejt. Sidoqoftë, njerëzit (dhe fëmijët) me një metabolizëm më të ngadaltë duhet t'i kushtojnë vëmendje sasisë dhe llojit të ushqimit dhe - të përfshihen më shumë në aktivitete sportive.


3. Orari i vaktit

Statistikat tregojnë se gjysma e të rriturve dhe një e treta e fëmijëve hanë vetëm dy vakte të mëdha në ditë. Ekspertët rekomandojnë katër deri në pesë vakte më të vogla në ditë.

4. Dieta

Shumë yndyra në dietë, ushqime të yndyrshme dhe të kripura - promovojnë mbipeshë. Hani ushqime të rafinuara, miell të bardhë, kripë tryeze, oriz të bardhë, bukë të bardhë, pastë pudre të bardhë, brumë byrek me miell të bardhë dhe ushqim me aditivë dhe konservues ...

Orizi integral, frutat e eshtrave, bishtajoret, integralet, peshqit - thuajse u dëbuan nga kuzhina jonë, gjë që krijoi kushte për mbipeshë. Vetëm vitet e fundit kemi filluar të merremi me ushqime të shëndetshme.

Është interesante që gjysma e fëmijëve nuk hanë peshk, por kjo është arsyeja pse shumica preferojnë mish të yndyrshëm dhe konsumojnë pije të gazuara.

Këto janë të gjitha simptoma të një diete jo të shëndetshme, e cila krijon parakushtet për një rënie të imunitetit dhe shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme.


Ne kemi harruar supat që janë të shëndetshme për të gjithë, dhe veçanërisht për fëmijët, pasi në këtë mënyrë ata sjellin në trup lëngun dhe substanca të tjera të dobishme që nxisin metabolizmin. Nëse nuk ka ushqim të mjaftueshëm të lëngshëm, ekziston një shans i mirë që fëmija të vuajë nga kapsllëku dhe ushqimi i thatë krijon kilogramë shtesë.

5. Lloji i ushqimit

Snacks, crackers, fiq, patate të skuqura, pica, salsiçet, ushqime të konservuara, soda - përdoren gjithnjë e më shumë në dietë. Pjesa më e keqe është se ato bëhen një ushqim kryesor për fëmijët.

Fëmijët po marrin më pak dhe më pak ushqime të gatuara, lëngje të freskëta dhe natyrore, pasi ato janë mposhtur nga markat globale të gazuara dhe energjike.

6. Pasiviteti fizik

Nëse një fëmijë ecën më pak se gjysmë ore në ditë, atëherë ai nuk djeg mjaft kalori. Ka edhe aktivitete të tjera të padëshiruara siç është qëndrimi ulur për një kohë të gjatë, qëndrimi para kompjuterit, TV...

Nëse prindërit janë shumë të zënë me punë, atëherë fëmijët janë shumë pak aktivë dhe muskujt do të ngurtësohen dhe krijohet dhjami. Për më tepër, ne nuk kemi fusha të mjaftueshme sportive dhe parqe në dispozicion për të rinjtë.


7. Nuk fle mjaftueshëm

Gjumi në mënyrë indirekte ka efekt në shtimin e peshës. Fëmijëve u lejohet të shtrihen vonë, dhe gjumi i parregullt zvogëlon eliminimin e substancave të tepërta dhe toksike nga trupi, dhe rrit akumulimin e yndyrës.

Ne kemi renditur disa nga gabimet që bëjnë prindërit kur ushqejnë fëmijët e tyre, dhe kur fillojnë të fitojnë peshë të tepërt në moshë të re, atëherë zakonisht këta fëmijë përcillen gjatë gjithë jetës me probleme shtesë psikologjike dhe shëndetësore si pasojë e kilogramëve të tepërt.

Loading...
 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress