Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Hënë, 13.07.2020 05:10

​Këto janë efektet e vërteta të vitaminës C, E dhe D në tableta

Prishtinë | 03/10/2019 17:37

Shkencëtarët sugjerojnë që as vitamina C dhe as vitamina D nuk e zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, sulmit në zemër dhe goditjes, siç besohej më parë.

Një studim tjetër, i kryer në mesin e pacientëve japonezë me diabet, nuk konfirmoi që marrja e dozave të vogla të aspirinës mund të parandalojë sëmundjen e zemrës dhe enëve të gjakut.

Shumica e njerëzve marrin vitamina pilulash për të ndihmuar në parandalimin e sëmundjeve të caktuara kronike.

Një studim klinik ekzaminoi 14.641 mjekë të moshës mesatare 64-vjeç, të cilët merrnin rregullisht vitaminë C ose vitaminë E ose një pilulë boshe, d.m.th. placebo (pilula bosh që nuk përmban përbërës aktiv) për 8 vjet.

Ata që morën me vitamina nuk treguan ndonjë ndryshim në shfaqjen e sëmundjeve të lartpërmendura në krahasim me ato që marrin placebo.

Shkencëtarët në Shkollën e Mjekësisë në Universitetin e Harvardit (Brigham dhe Spitali i Grave, Boston) besojnë se njerëzit duhet të përqendrohen në ushqimin e shëndetshëm, aktivitetin e rregullt fizik dhe shmangien e faktorëve të rrezikut siç janë ushqimet yndyrore për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare sëmundje.

Një studim tjetër klinik nga Universiteti i Kalifornisë ka konfirmuar që marrja e pilulave të vitaminës D rrit formimin e një lënde mbrojtëse natyrisht që mund të parandalojë infeksionet e lëkurës, përfshirë ekzemën, transmeton KosovaPress.

Shkencëtarët kanë zbuluar se përdorimi i rregullt i pilulave të vitaminës D korrigjon një defekt në sistemin imunitar përgjegjës për ekzemën, e cila ndodh në 10-20% të fëmijëve dhe 1-3% të të rriturve.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress