Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 02.04.2020 05:50

​Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Finlandë

Prishtinë | 29/01/2020 19:49

Një turiste kineze, e cila vizitoi Finlandën, është diagnostikuar me koronavirus, duke shënuar kështu rastin e parë me virusin e ri në vendin nordik, deklaruan autoritetet shëndetësore finlandeze.

“Gruaja 32-vjeçare, u pranua në Spitalin Qendror Lapland, në qytetin verior të Rovaniemit dhe është e izoluar”, deklaroi transmetuesi finlandez YLE.

Raportohet se turistja kineze u largua nga qyteti Wuhan pesë ditë më parë. Wuhan-i është vendi ku u shfaq fillimisht shpërthimi i virusit.

Në Evropë, Franca dhe Gjermania kanë raportuar gjithashtu raste të përhapjes së koronavirusit.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress