Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Martë, 21.03.2023 03:28

​‘Koronavirusi nuk është pandemi, por përdorimi i maskave nuk mjafton’

Gjenevë | 04/02/2020 16:57

Zyrtarët e OBSH nuk e konsiderojnë shpërthimin e koronavirusit kinez një pandemi, dhe ata shpresojnë se virusi mund të ndalet.

OBSH pranon se sfida është frenimi i virusit për shkak të lëvizjes masive globale, por beson se masat e kontrollit do të ndalojnë transmetimin.

"Ne besojmë se kjo mund të arrihet përmes masave mbrojtëse aktuale", tha drejtoresha e OBSH-së për sëmundjet pandemike dhe epidemike, Silvia Bryand.

"Ne nuk kemi pandemi", tha ajo, duke shpjeguar se virusi aktualisht konsiderohet të jetë një epidemi që ndodh në vende të shumta.

Për të zvogëluar përhapjen e koronavirusit, Bryand theksoi se maskat nuk ishin "të mjaftueshme" dhe u bëri thirrje njerëzve të pastrojnë duart rregullisht, transmeton KosovaPress.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress