Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Hënë, 06.07.2020 02:23

​Kryhet terapia e parë gjenetike kundër hemofilisë

Prishtinë | 07/12/2019 23:49

Ka përfunduar në Milano terapia e parë gjenetike eksperimentale për trajtimin e një pacienti të prekur nga hemofilia A.

Sipas burime në spitalin Politeknik të Milanos, pacienti i parë u trajtua në fillim të muajit nëntor, dhe sot pas gati katër javësh nga infuzioni, ai është në gjendje të mirë shëndetësore dhe ka një jetë të rregullt.

Terapia do t’i mundësojë pacientit të shmangë infuzionet e shpeshta që duhej të merrte deri tani dhe të ketë një koagulim të barabartë gjaku me atë të çdo personi normal./ATSH/ 

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress