Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Mërkurë, 05.08.2020 04:00

​Lëngjet e frutave mund të rrisin rrezikun e kancerit

| 11/07/2019 14:44

Konsumimi i shumë lëngjeve me fruta mund të rrisë rrezikun e kancerit, sipas një studimi të fundit.

Ky është hulumtimi i parë substancial që gjen lidhjen midis sheqerit dhe kancerit. Lëngjet e frutave treguan të njëjtën lidhje me kancerin si pijet me gaz, por agjencitë e shëndetit publik thonë se lëngjet e frutave janë pak më të mira, sepse ato përmbajnë disa vitamina dhe pak fibra.

“Ideja nuk është të shmangim ushqimet, por për të balancuar ato që konsumojmë”, tha Dr Mathilde Touvier, i cili udhëhoqi studimin. Të dhënat u mblodhën nëpërmjet një studimi të gjatë në Francë që përfshinte 101,257 të rritur të shëndetshëm.

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress