Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 02.04.2020 06:24

​Më mirë se viagra - lakra e thartë ka edhe këto veti medicinale

Prishtinë | 27/01/2020 13:29

Lakra e thartë përftohet me ndihmën e disa llojeve të baktereve të qumështit që dekompozojnë sheqerin e lakrës gjatë procesit të fermentimit.

Ky ushqim ka një afat të gjatë ruajtjeje dhe për shkak të numrit të madh të mikroorganizmave që ai përmban, ka veti medicinale.

Lakra është e pasur me shumë lëndë ushqyese. Ajo përmban në sasi të mëdha antioksidues lutein dhe zeoxanthin.

Studime të shumta shkencore kanë konfirmuar përfitimet e përdorimit të lutein në dietë. Ky antioksidues thith dritën blu, kështu që është i dobishëm për vizionin. Studimet kanë treguar që njerëzit që e konsumojnë atë shpesh kanë një rrezik më të ulët të marrjes së kataraktit, transmeton KosovaPress.

Zeoxanthin gjendet në speca dhe misër për t’i dhënë. Ky antioksidues është jashtëzakonisht i dobishëm në parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të syrit.

Është veçanërisht e efektshme në parandalimin e degradimit molekular të syrit dhe humbjen e shikimit. Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë që personat me probleme të syrit të konsumojnë sa më shumë lakra.

Guanilat-ciklaza është një cikël që, në prani të një sasie të madhe të kalciumit, sintetizon proteina që janë të dobishme për funksionimin e trupit.

Proteinat e sintetizuara udhëtojnë në tru dhe më pas një mesazh i përcillet trupit për ta qetësuar. Kështu që, konsumi i lakrës së thartë mund të çojë në relaksim të muskujve, relaksim të traktit respirator dhe relaksim të enëve të gjakut.

Njerëzit të cilët kanë probleme me qarkullimin, ftohjen, astmën shpesh duhet të përdorin lakër të thartë pasi nivelet e larta të kalciumit aktualisht mund të përmirësojnë gjendjen e tyre.

Sportistët dhe ata që janë në një dietë mund të konsumojnë lakër të thartë në sasi të pakufizuar pasi përmban vetëm 18 kalori për 100 gramë dhe lufton inflamacionin e muskujve.

Për shkak të ciklazës guanitale relaksuese të trupit, lakra e thartë është gjithashtu e shkëlqyeshme në rritjen e dëshirës seksuale.

Në vend që të pini antibiotikë, përdorni lakër të thartë për të rivendosur florën e zorrëve për të ndihmuar në mbrojtjen e vetes nga efektet shkatërruese të këtyre ilaçeve.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress