Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Hënë, 25.05.2020 08:50

​Një birrë në ditë ju ​​mbron nga kjo sëmundje

Prishtinë | 19/09/2019 18:26

Pirja e një gote birrë ose verë çdo ditë mund të mbajë larg diabetin tip 2. Pirja e një sasie të moderuar të alkoolit mund të përmirësojë metabolizmin e glukozës në gjak.

Diabeti i tipit 2 ka një aftësi të dobësuar për të zbërthyer glukozën, e cila çon në një rritje të sheqerit në gjak.

Alkooli mund të çojë në ndryshime serioze në nivelin e sheqerit në gjak, dhe sasia e sheqerit çon në trashje, e cila është një nga nxitësit e diabetit.

Pirja e alkoolit përmirëson metabolizmin e glukozës, e cila ul nivelin e insulinës. Glukoza e lartë shkakton një paaftësi për t’iu përgjigjur insulinës dhe inkurajon pankreasin për të prodhuar më shumë insulinë. Si pasojë, sheqeri në gjak rritet, duke rritur mundësinë e zhvillimit të rezistencës ndaj insulinës dhe diabetit tip 2.

Konsumi i alkoolit shoqërohet gjithashtu me një ulje të niveleve të triglicerideve, yndyrat që gjenden më shpesh në ushqime. Trigliceridet e rritura çojnë në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës. Kolesteroli i keq dhe i mirë gjithashtu nuk ndryshon, dhe është shumë e rëndësishme që diabetikët të mbajnë mirë kolesterolin e tyre brenda kufijve normalë, transmeton KosovaPress.

Rezultatet e anketës do të prezantohen në takimet vjetore të Shoqatës Evropiane me temën “Lidhja midis konsumit të alkoolit dhe diabetit tip 2”, transmeton KosovaPress.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress