Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Martë, 21.03.2023 04:19

​Pse asnjëherë nuk duhet të hani me stomak bosh?

Prishtinë | 04/02/2020 17:08

A keni menduar se sa e shëndetshme është të hani së pari në mëngjes? Ja çfarë, sipas ekspertëve, nuk duhet të hahet në stomak bosh.

Ushqimet që përmbajnë maja mund të irritojnë stomakun dhe të shkaktojnë fryrje, kështu që nëse hani pasta për mëngjes, kombinojeni atë me ushqime të tjera.

Fryrjet dhe dhembjet e stomakut gjithashtu krijohen edhe nga perimet jeshile, dhe ju mund të shmangni ëmbëlsirat gjithashtu.

Ushqimet plot sheqer rritin nivelin e insulinës, ngarkojnë pankreasin, gjë që rrit rrezikun e diabetit dhe krijon një ndjenjë të mungesës së energjisë gjatë gjithë ditës, transmeton KosovaPress.

Mos e filloni ditën as me banane, pasi ato rrisin me shpejtësi magnezin në gjak, gjë që nuk është e mirë për zemrën. Edhe agrumet nuk rekomandohen, megjithëse janë të pasura me vitamina pasi rrit rrezikun e ulcerës.

Nëse pini kos dhe produkte të qumështit të tjerë të fermentuar në stomak bosh, acidi në stomak do të shkatërrojë bakteret laktike që janë shumë të vlefshme.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress