Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Martë, 21.03.2023 03:36

​Pse ndodhin sulmet fatale në zemër te sportistët e shëndetshëm

Prishtinë | 04/02/2020 16:48

​Njerëzit që janë në moshën e tyre më të mira të jetës, të tilla si, për shembull, atletë profesionistë, maratonistë ose persona të tjerë në dukje të shëndetshëm, nuk duhet të rrëzohen papritmas dhe të vdesin nga efektet e një sulmi të papritur në zemër.

Fatkeqësisht, kjo ndodh herë pas here dhe tërheq shumë vëmendjen e publikut. Një vdekje e papritur kardiake vlerësohet se vret një në 300,000 sportistë nën moshën 35-vjeç, më shpesh burra, transmeton KosovaPress.

A ka ndonjë gjë që mund të bëhet për të parandaluar ngjarje të tilla, kush është në rrezik dhe nëse një sulm i papritur në zemër mund të mbijetojë?

Për fat të mirë, ekspertët thonë se përgjigja është po. Me reagimin e shpejtë dhe përdorimin e menjëhershëm të një defibrilatori automatik të jashtëm, njerëzit kanë një shans për të mbijetuar.

Çfarë është arresti i papritur kardiak?

Është e rëndësishme të theksohet se ekziston një ndryshim midis një sulmi në zemër dhe një arresti të papritur kardiak. Një sulm në zemër ndodh si problem i ndërprerjes së rrjedhjes së gjakut në arteriet koronare ose degëve të saj, gjë që ndërpret më tej rrjedhën e gjakut në zemër, duke dëmtuar  muskulaturën e saj.

Në të kundërt, arresti i papritur kardiak ndodh kur sinjalet elektrike që kontrollojnë aftësinë për të pompuar zemrën bëjnë një qark të shkurtër. Papritur, zemra mund të fillojë të rrahë shumë shpejt duke bërë që të ndizet dhoma e zemrës në vend që të pompojë gjak në një mënyrë të koordinuar. Ky çrregullim i ritmit quhet fibrilacion ventrikular dhe ndodh si përgjigje ndaj një problemi të zemrës që mund ose nuk mund të zbulohet.

Fibilizimi i ventrikulit ndërhyn në pompimin e zemrës, duke ndaluar rrjedhjen e gjakut në pjesën tjetër të trupit. Një person që ka një sulm të papritur në zemër papritmas rrëzohet, humbet vetëdijen, pulsin dhe ndalon frymëmarrjen.

Pa ringjallje të menjëhershme kardiopulmonare, një person zakonisht vdes brenda disa minutash dhe kjo është arsyeja pse quhet vdekje e papritur kardiake.

Sidoqoftë, ekziston një lidhje midis një sulmi në zemër dhe një arresti të papritur kardiak. Një sulm në zemër mund të shkaktojë një "prishje elektrike në zemër", e cila mund të çojë në një sulm të papritur në zemër.

Shkaqet e arrestit të papritur kardiak

Dihet se presioni i lartë i gjakut, kolesteroli, diabeti dhe probleme të tjera mund të çojnë në sëmundje të zemrës te të moshuarit. Ajo që është më pak e njohur janë çrregullimet e rralla kardiake që mund të shkaktojnë arrest të papritur kardiak te të rinjtë.

Fajtori kryesor është kardiomiopatia hipertrofike, një çrregullim i shënuar nga trashje jonormale e muskujve të zemrës. Në aktivitet të fortë fizik, shtresat e brendshme të zemrës nuk marrin mjaftueshëm gjak.

Kjo sëmundje është shumë e rrallë, që vlerësohet se prek mes 0.05% dhe 0.2% të popullsisë.

Anomalitë kongjenitale të arteries koronare paraqesin një rrezik tjetër të arrestit të papritur kardiak. Arteriet mund të pozicionohen keq dhe ndodh që disa njerëz të lindin me një arterie koronare në vend të dy zakonshme.

Sindroma Marfan është një çrregullim gjenetik i indit lidhës që mund të ketë pasoja fatale kardiovaskulare.

Njerëzit me këtë sindromë kanë tendencë të jenë të gjatë dhe të hollë. Ata janë në rrezik të plasaritjes së enëve të gjakut siç është aorta. Ky rrezik rritet me një rritje të papritur të presionit të gjakut, e cila mund të ndodhë gjatë aktiviteteve sportive intensive.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress