Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 02.04.2020 06:17

​QKUK: Në Urologji kryhet një operacion i komplikuar

Prishtinë | 28/01/2020 11:50

Në Klinikën e Urologjisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës mjekët kanë kryer një operacion të rrallë, duke ndërhyrë në veshkën e majtë tek një pacient, e cila ishte përfshirë nga një masë tumorale.

Pas  përgatitjes preoperatore, ekzaminimeve të nevojshme diagnostike,  ekipi mjekësor i ka larguar pacientit veshkën ektopike (veshkë jashtë pozitës normale), së bashku me masën tumorale dhe ureterin  e majtë (kanali që lidh veshkën me fshikën urinare).

 

Sëmundjet e tilla janë shumë të rralla. Deri më tani, rreth 13 raste janë të evidentura në literaturën botërore .

 

Pacienti i moshës 78 vjeçare , me inicialet H.T, është liruar në shtëpi me gjendje të mirë shëndetësore.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress