Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Martë, 07.07.2020 04:19

​Shpëton jetë: Ja pse dera e dhomës së gjumit duhet të qëndrojë mbyllur gjatë natës

Prishtinë | 10/11/2019 19:45

Nëse ka shumë arsye të flini me derë hapur, nga të qenit në gjendje të dëgjoni fëmijën tuaj duke qarë ose hajdutët, kjo është në të vërtetë shumë e rrezikshme të mos i mbyllni ato gjatë natës.

Kjo mund të duket e padëmshme për momentin, por Instituti amerikan i Mbrojtjes nga Zjarri (FSRI) deklaron se në rast zjarri, një derë e mbyllur do të jetë pengesa e vetme kundër zjarrit, tymit dhe monoksidit të karbonit vdekjeprurës, transmeton KosovaPress.

40 vjet më parë, koha mesatare për të shpëtuar nga një zjarr i shtëpisë ishte rreth 17 minuta. Por pasi shumica e mobileve sot janë bërë nga materiale të ndezshme, njerëzit kanë vetëm tre minuta për të shpëtuar kokën gjallë, sipas FSRI.

Në përpjekje për të treguar këtë problem, FSRI bëri një demonstrim për të treguar sesi mbyllja e një dere mund të shpëtojë jetë. Ata ndezën një dhomë ku një derë e dhomës ishte e mbyllur dhe tjetra e hapur.

Në përfundim të eksperimentit, ishte e qartë se ata që mbyllin derën e dhomës së gjumit kishin një shans më të mirë për të mbijetuar nga zjarri.

FSRI gjithashtu ndau disa këshilla të dobishme se si të merreni me një zjarr nëse shtëpia juaj preket.

"Gjithmonë mbani alarme zjarri, një plan shpëtimi në shtëpi dhe mbyllni derën tuaj të dhomës", këshillon Instituti.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress