Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Hënë, 25.05.2020 12:32

​Shpëton jetën: Sulmet e epilepsisë tani mund të parashikohen 1 orë më herët

Prishtinë | 02/12/2019 13:50

Sipas studimeve të shumta, 70 për qind e pacientëve kanë simptoma që mund të lehtësohen me anë të ilaçeve. Problemi është se shumë pacientë nuk janë në gjendje të parashikojnë fillimin e një sulmi në mënyrë që një ndërhyrje e tillë të jetë efektive.

Studiuesit në Universitetin e Luizianës në Lafayette kanë zhvilluar një sistem të inteligjencës artificiale që mund të parashikojë sulmet epileptike edhe një orë para se ato të ndodhin.

Për shkak të kohës së papritur, epilepsia ka një efekt të fortë psikologjik dhe shoqëror, dhe gjithashtu mund të konsiderohet një sëmundje kërcënuese për jetën, transmeton KosovaPress.

Për rrjedhojë, parashikimi i sulmeve epileptike do të kontribuonte shumë në përmirësimin e cilësisë së jetës së pacientëve në shumë aspekte, siç janë parashikimet alarmante për të lejuar kohë të mjaftueshme për të ndërmarrë veprime të sakta, për të zhvilluar metoda të reja të trajtimit dhe për të vendosur strategji të reja për të kuptuar më mirë natyrën e këtyre sulmeve.

Shkalla e saktësisë së këtij sistemi ishte 99.6 për qind bazuar në rezultatet e elektroencefalogrameve ose testeve EEG që gjurmuan sinjalet e trurit të 22 pacientëve në një spital për fëmijë në Boston.

Sulmet epileptike aktualisht mund të parashikohen nga testet EEG të kryera në spitale ose ambiente të tjera mjekësore, të ndjekura nga modelimi parashikues, një proces që mbështetet në statistika.

Teknologjia e inteligjencës artificiale e zhvilluar në Universitetin e Luizianës mbështetet në të dy testet EEG dhe modelimin parashikues, duke rezultuar në zbulimin e hershëm dhe më të saktë.

Mjekët Magdi Beyomi dhe Hisham Daud, studiues të Departamentit të Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike të Universitetit, drejtuan ekipin që zhvilloi sistemin.

Beyomi tha se hapi tjetër në proces është të krijoni një mënyrë për ta afruar sistemin me njerëzit që kanë epilepsi. Studiuesit janë duke zhvilluar një çip kompjuterik të personalizuar që mund të përshtatet brenda pajisjes dhe të ngjajnë me një telefon të zgjuar ose orë dore. Ky çip mund të parashikonte pa tela sulmet epileptike.

"Transferimi i kësaj teknologjie nga mjedisi mjekësor në jetën e përditshme do të nënkuptonte shumë lehtësim për pacientët me epilepsi. Do të ishte një përfitim mjekësor dhe psikologjik," shpjegoi ai.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress