Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 04.06.2020 10:46

​Shtatë faktorë befasues që dëmtojnë sistemin imunitar

Prishtinë | 11/09/2019 16:17

Sistemi imunitar i njeriut është i përbërë nga segmente të ndryshme dhe është përgjegjës për të luftuar mikrobet dhe bakteret që i ekspozohen çdo ditë.

Shëndeti i meshkujve sjell shtatë gjëra që mund të ndikojnë negativisht në sistemin imunitar.

Ndërsa është e mundur të zgjedhësh sistemin tuaj imunitar duke përfshirë zakone të mira siç janë ushqimi i mirë dhe gjumi i mjaftueshëm, ekzistojnë një sërë faktorësh të papritur që mund të komprometojnë sistemin tuaj imunitar, pa marrë parasysh sa vështirë mundoheni të qëndroni të shëndetshëm, transmeton KosovaPress.

Këta janë faktorët befasues që dëmtojnë sistemin imunitar:

Ushtrime të tepërta

Vetmia dhe izolimi

Rrezatimi ultraviolet

Këndvështrimi pesimist për jetën

Pirja pasive e duhanit

Përdorimi i rregullt i antibiotikëve

Sipërfaqet e kontaminuara

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress