Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 02.04.2020 06:57

​Si ia dilni me stresin: Ekzistojnë tri lloje të njerëzve të bërë nga çeliku, plastika dhe qelqi

Prishtinë | 29/01/2020 15:59

Thuhet se "materiali" nga i cili jemi "bërë" varet nga pengesat e përditshme që na paraqet jeta. Kështu që ne mund të jemi një person delikat prej xhami, një njeri prej plastike, por edhe prej çeliku. Në fakt, këto janë tre llojet më të zakonshme të përgjigjes ndaj stresit.

Kur bëhet fjalë për shëndetin mendor dhe emocional, ekziston një faktor vendimtar - të kuptuarit tonë se çfarë mekanizmi mbrojtës duhet të përdorim për të kapërcyer problemet. Dy mekanizmat më të njohur janë vrapimi (shmangia) dhe qëndrimi (duke mos rezistuar).

Historia përsëritet vetë gjatë gjithë jetës - ne përballemi me pengesat e jetës, vuajmë tmerrësisht dhe fajësojmë veten. Sidoqoftë, në vend që të ndëshkojmë veten dhe të kërkojmë fajtorin, duhet t'i kushtojmë vëmendje një gjëje shumë të rëndësishme. Fakti i çështjes është se dëshira për të shpëtuar ose goditur stoikisht është në të vërtetë një reagim i "programuar" i trurit.

Në mënyrë figurative, këto janë "ambiente fabrike" që mund të përmirësohen dhe përmirësohen! Ashtu si ju bëni me telefonin tuaj celular.

Këto "ambiente fabrike" na ndihmojnë të mbijetojmë, dhe na kanë ndihmuar në shumë situata, edhe kur nuk ishim në dijeni. Por ajo rrallë do të na çojë drejt lumturisë. Të mendosh më mirë, të mbijetosh nuk është njësoj si të jesh i lumtur, apo jo?

Nga kjo, ne mund të konkludojmë se aftësia jonë lidhet drejtpërdrejt me cilësinë e jetës, dhe një kuptim më i thellë i mekanizmit të rezistencës mund të ju ndihmojë shumë.

Pse truri i dikujt është rezistues ndaj stresit dhe dikush jo?

Shumica e njerëzve shpesh mendojnë për këtë. Pse i durojmë rrethana fatkeqësi dhe të pafavorshme dhe e shohim ndryshe? Disa njerëz janë si shkëmbinj, dhe ne zakonisht i admirojmë për këmbënguljen, optimizmin dhe aftësinë e tyre për të kapërcyer gjithçka.

Çelësi i rezistencës qëndron në trurin tonë. Njerëzit që ne i perceptojmë si rezistues ndaj stresit kanë një tru të tillë, por ata dinë të "mbyllin" ankthin dhe mendimet iracionale në situata ekstreme.

Shkencëtarët nga Universiteti i Nju Jorkut kryen një studim interesant, gjatë së cilit ata zbuluan një lidhje të drejtpërdrejtë midis rritjes së një fëmije në një marrëdhënie të shëndetshme dhe mjedisit dhe aftësisë së tij për të përballuar stresin dhe ankthin në moshën e rritur, transmeton KosovaPress.

Ankthi vjen edhe nga fëmijëria. Fëmijët të cilët u kushtohet pak vëmendje mbajnë atë shenjë në trurin e tyre. Më e prekura është amigdala, pjesa e trurit përgjegjëse për kontrollin e frikës dhe emocioneve. Kjo do të thotë që një fëmijë që nuk kishte vëmendje të mjaftueshme në fëmijëri dhe nuk ndjehej i sigurt, nuk di të menaxhojë mirë emocionet e tij në të ardhmen.

A jeni një person prej plastike, qelqi apo çeliku?

Burrat e çelikut

Stresi mund të jetë shumë i dëmshëm dhe bart më shumë rrezik sesa fitim. Kjo do të thotë, kur izolohemi plotësisht nga stresi, na mungon mundësia për të marrë mësime të rëndësishme të jetës. Nuk ka asnjë mënyrë që të fitojmë përvoja të reja që do të na ndihmojnë të mos përsërisim gabime të tilla më vonë në jetë.

Megjithatë, asnjë person në botë nuk është plotësisht elastik. Askush nuk është bërë plotësisht prej çeliku. Maska e ftohjes që njerëzit veshin në fytyrën e tyre është thjesht emocionuese, dhe si e tillë e prirë për plasaritje, dhe kjo është kur personi më pak shpreson.

Ne duhet të kuptojmë se askush nga ne nuk mund dhe nuk duhet të jetë muri që problemet do të zmbrapsin. Asnjëherë nuk do të arrijmë diku si kjo. Detyra jonë është të përsosim aftësitë e nevojshme për të na ndihmuar të merremi me problemet në mënyrën më të mirë, por edhe t'i zgjidhim ato.

Njerëzit plastikë

Shumica e njerëzve në botë përdorin këtë strategji. Njerëzit "plastikë" tashmë kanë disa "plagë" të shkaktuara nga stresi ose nga një problem serioz. Njerëz të tillë janë fleksibël, elastikë si plastika, dhe në të njëjtën kohë i bëjnë ata elastikë.

Njerëz qelqi

Ky është padyshim mekanizmi më i dobët. Sapo të prishet xhami, nuk ka më ndihmë. Njerëz të tillë dhe probleme të vogla mund t'i shkatërrojnë, t'i copëtojnë në copa që askush nuk mund t'i bashkojë. Njerëzit prej qelqi ose bëhen plotësisht të mpirë dhe të tjetërsuar nga gjithçka dhe të gjithë, ose shkatërrohen plotësisht.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress