Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Martë, 14.07.2020 12:12

​Ushqimet që ndihmojnë në metabolizmin tuaj

| 06/06/2019 11:30

Një dietë që në përbërje të saj ka përqindje të ulët fibrash, mosha e vjetër dhe mos kryerja e ushtrimeve fizike janë faktorët kryesorë në dëmtimin e metabolizmit tuaj.

Ne do ju listojmë disa ushqime që ndihmojnë në tretjen e ushqimit, dhe funksionimin e rregullt të organizmit tuaj.

1.Molla - Molla ka përmbajtje të lartë fibrash

2. Kumbulla - Zakonisht janë të përdorura si laksativ natyror

3. Kivi - Një frut i shkëlqyer që ndihmon tretjen e ushqimit

4. Fara Liri - Kanë përbërje të lartë fibrash dhe mund të përdoren në kos, supa, lëngje të ndryshme

5. Dardhë - Në përbërje të saj ka një lloj alkooli i cili kryen funksionin e një agjent osmozik

6. Fasulet - Është burim i rëndësishëm i materieve ushqyese biologjike

7.Fiq - Janë një ndihmesë e madhe në metabolizmin tuaj

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress