Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Mërkurë, 01.04.2020 01:51

​Vaksina kundër HPV do të parandalojë mijëra raste të kancerit

| 10/07/2019 10:05

Zyrtarët e shëndetësisë në Britani thonë se vaksina HPV për djemtë 12-13 vjeçarë, duke filluar pas verës, do të parandalojë 29 mijë kancere në meshkuj në Mbretërinë e Bashkuar për 40 vjetët e ardhshme.

Djemtë do të kualifikohen që nga fillimi i vitit të ri shkollor, 11 vjet pasi vajzat janë vaksinuar së pari.

Vaksina mbron kundër virusit papilloma të njeriut, që shkakton shumë kancere në gojë, fyt dhe pjesën anale.

Duhen dy doza për t’u mbrojtur plotësisht.

Mbrojtja zgjatë për të paktën 10 vjet, edhe pse ndoshta shumë më gjatë.


Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress