Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Enjte, 02.02.2023 01:38

​Vdes mjeku kinez që deshi të paralajmërojë i pari për rrezikun nga koronavirusi

Pekin | 06/02/2020 17:00

Një mjek kinez që është heshtur për përpjekjen e tij për të paralajmëruar epideminë në fund të dhjetorit dhe që vuan nga vetë sëmundja koronavirus ka vdekur sot, raporton BBC.

Okulisti Li Wenliang informoi grupin e tij të kolegëve në Shkollën e Mjekësisë më 30 dhjetor për një aplikacion kinez për mesazhe se shtatë pacientë nga një treg lokal ushqim deti që vuanin nga sëmundje të ngjashme me SARS u vendosën në karantinë në spitalin e tij në Wuhan.

Policia kineze reagoi shumë shpejt ndaj pohimeve të mjekut dhe e vizitoi atë duke i thënë që të mos flasë lidhur me këtë çështje, pasi autoritetet dëshironin t’i mbanin të gjitha lajmet në heshtje, transmeton KosovaPress.

Okulisti postoi historinë e tij në faqen Weibo nga një shtrat spitalor një muaj pasi dërgoi paralajmërimin e tij fillestar.

Li, 34-vjeç, kishte vërejtur shtatë raste të një virusi që ai mendonte se dukej si Sars - virusi që çoi në një epidemi globale në vitin 2003.

Më 30 dhjetor ai u dërgoi një mesazh mjekëve të tjerë në një grup bisede duke i paralajmëruar ata të vishnin rroba mbrojtëse për të shmangur infeksionin.

Katër ditë më vonë ai u thirr në Byronë e Sigurisë Publike, ku iu tha të nënshkruajë një letër. Në letër ai u akuzua për "komente false" që kishin "trazuar rëndë rendin shoqëror".

Ai ishte një nga tetë personat që policia tha se po hetohej për "përhapjen e thashethemeve".

Autoritetet lokale më vonë i kërkuan falje doktor Li, transmeton KosovaPress.

Në postimin e tij në Weibo ai përshkruan se si më 10 janar filloi të kollitet, ditën tjetër ai kishte ethe dhe dy ditë më vonë ishte në spital. Ai u diagnostikua me koronavirus më 30 janar.

Një numër postimesh në faqet e mediave sociale kineze kanë shprehur hidhërim për vdekjen e tij.

Shumica e viktimave të koronavirusit ishin mbi moshën 60-vjeç ose vuanin nga kushte të tjera mjekësore, sipas autoriteteve shëndetësore të Kinës. Historia mjekësore e mjekut Li nuk dihet.

Virusi ka mbytur deri më tash mbi 560 njerëz dhe ka infektuar 28,000 të tjerë në Kinë.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress