Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
*staurday, 08.08.2020 05:17

​Zbulimi i shekullit: Ilaçi që shëron varësinë nga nikotina

Toronto | 05/12/2019 15:45

Ekspertët kanë zbuluar një proces kimik që ndodh në tru që e kthen shijen e një cigare nga e pa tolerueshme tek e këndshme. Mendohet se gjetja mund të çojë në një ilaç që do të ndihmojë në luftimin e varësisë së nikotinës.

Kur krijohet varësia, të njëjtët neurone që i thonë trurit të mos konsumojë cigare gjithashtu i thonë atij se ai duhet të vazhdojë pirjen e duhanit për të shmangur stresin që ai ka pas heqjes dorë, shkruan Daily Mail.

Ky zë i dytë tejkalon neverinë ndaj cigareve, gjë që e bën më të vështirë luftimin e efekteve të dopaminës dhe i stimulon njerëzit të pinë duhan më shumë.

Shkencëtarët e Universitetit të Torontos thonë se kjo njohuri mund t'i ndihmojë ata të krijojnë një ilaç, i ngjashëm me atë që tashmë ekziston për alkoolizmin, i cili bllokon kënaqësinë e pirjes së duhanit, në të cilën bëhet refuzues.

Nikotina është e tillë që krijon varshmëri, por marrëdhënia e një të varuri me të është shumë më e ndërlikuar sesa ajo e një të varuri nga opioidet. Ai i jep trurit të dy sinjalet: të hiqni dorë dhe të ndaloni pirjen e duhanit.

Në të njëjtën kohë, nikotina imiton formën dhe aktivitetin e acetilkolinës, një neuro-transmetues që merr pjesë në kënaqësi si në disa varësi, transmeton KosovaPress.

Shkencëtarët kanë ditur prej kohësh se nikotina sillet në këto dy mënyra në dukje kontradiktore, por jo se si ato "luajnë" në tru ose pse varësia duket se kapërcen lehtësisht neverinë.

Receptorët në të njëjtin rajon të trurit, të njohur si zona e sektorit ventral, luajnë një rol të rëndësishëm në qarkun "shpërblim".

Këto receptorë përfaqësojnë një fund të degës nervore që shtrihet në zona të tjera të dallueshme të trurit dhe trupit. Disa nga këta receptorë udhëtojnë në të njëjtat vende, të tjerë udhëtojnë në vende të ndryshme. Një pjesë e receptorit është e lidhur me dopaminën dhe tjetra me acidin gama-aminobuterik.

Dopamina është një përbërës kimik që ka një efekt të shkëlqyeshëm në disponimin dhe kënaqësinë, por është i lidhur edhe me neverinë.

"Sa më shumë që pi duhan, aq më shumë do të shndërrohet në kënaqësi. Është pothuajse si një ndërrim në tru dhe pothuajse një ndërprerje në sinjalizim, kështu që një prishje e sinjalizuar nga neuronet e dopaminës tani është e pranishme, por është pothuajse e njëjtë me një ndjenjë të kënaqësisë ", tha Tarin Grider, e cila studioi varësinë e nikotinës për rreth dhjetë vjet.

Të varurit nga nikotina ndjehen më mirë kur pinë duhan, por teprica e dopaminës çon në skizofreni dhe Parkinson.

“Nëse ne përjashtojmë ato neurone të tjera që ju bëjnë të ndiheni rehat gjatë pirjes së duhanit, atëherë ekziston vetëm neveria,” shpjegon Grider.

Neuronet e tjera janë të lidhura me acidin gama-aminobuterik, i cili është një kundërpeshë ndaj neuro-transmetuesve të përfshirë në stres. Grider dhe ekipi i saj tani e dinë se çfarë ilaçi i nevojiten - ata tash vetëm duhet të bëjnë një të tillë.

"Ne do të synojmë receptorët e acidit gama-aminobuterik në mënyrë që askush të mos ndihet i kënaqur gjatë pirjes së duhanit, por duhet të jemi të sigurt që nuk do të ndikojë në kënaqësitë e tjera", tha Grider.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress