Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Hënë, 25.05.2020 12:51

​Durrës, Teuta pret Skënderbeun në stadiumin që strehoi të dëmtuarit nga tërmeti

Tiranë | 02/12/2019 20:17

Stadiumet e Durrësit dhe Tiranës u kthyen në këto ditë tragjedie, një vend ku u strehuan të prekur nga tërmeti shkatërrues dhe pikë grumbullimi për ndihmat e shumta.

Por në të njëjtat impiante, pritet që futbolli të rikthehet me një festë të bukur, si simbol i ringritjes dhe rigjallërimit të qyteteve që po vuajnë më shumë pasojat.

Kështu Federata Shqiptare e Futbollit pasi pezulloi të gjithë kalendarin për shkak të situatës së krijuar, do të organizojë ndeshjet e kategorisë Superiore në dy ditë.

Tirana do të presë Kukësin të shtunën në orën 16:30 në stadiumin ‘Selman Stërmasi’, në të njëjtin vend ku bardh-e-blutë u solidarizuan me të prekurit duke ngritur çadra e tenda e duke grumbulluar ndihma. në po të njëjtën ditë Bylis pret Partizanin dhe luftëtari luan me Vllazninë, të dy ndeshje në orën 13:30.

Edhe pse me shumicën e banorëve të larguar, dhe me dhjetëra banesa të dëmtuara nga tërmeti, Durrësi do ti rikthehet futbollit me një ndeshje që merr një simbolikë të veçantë në Niko Dovana.

Në stadiumin e kthyer në vend takimi për dhjetëra të prekur dhe vullnetarë që ndihmuan me pasojat e tërmetit, Teuta do të luajë ndaj Skënderbeut, të dielën në orën 16:30.

Fusha sigurisht nuk do jetë në gjendje optimale, por zhvillimi i ndeshjes shihet si një mesazh nga FSHF për të rikthyer gëzimin në një qytet që po vuan më shumë tragjedinë./tch

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress