Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Premte, 29.05.2020 09:12

​Guardiola: Më pëlqen Fernandinho në mbrojtje

Mançester | 02/12/2019 18:30

Trajneri i Manchester City preferon futbollistin brazilian në një rol qendror për momentin, me Rodri dhe Gundogan të mbuluar në mbajtjen e mesfushës.

Pep Guardiola thotë se ai preferon që Fernandinho të luante në qendërmbrojtje me Aymeric Laporte ende të dëmtuar, duke hedhur poshtë ish-çiftin e zgjedhjes së parë John Stones dhe Nicolas Otamendi.

Vendimi i Guardiola për të mos sjellë një zëvendësim për Vincent Kompany kur futbollisti belg u bashkua me Anderlecht në fillim të sezonit, erdhi pas dëmtimit të Laporte në fund të gushtit.

Futbollisti francez pësoi një dëmtim të rëndë në gju në një fitore 4:0 në shtëpi ndaj Brighton dhe nuk pritet të kthehet deri në fund të këtij viti.

City janë dukur shumë më të prekshëm në pjesën e pasme pa Laporte, duke rrëshqitur 11 pikë pas liderit të arratisur të Premier Ligës, Liverpool pas 14 ndeshjeve.

Përkundër faktit që Stones dhe Otamendi ishin gjithnjë të pranishëm gjatë suksesit në titullin e City 2017-18, Guardiola ka zgjedhur të transferojë Fernandinho përsëri në mbrojtje ndërsa ai pret që një interpretues kryesor të kthehet.

Guardiola ka qenë i lumtur me paraqitjet e Fernandinho në mbrojtje, pavarësisht faktit se ai ka qenë mesfushor  gjatë gjithë karrierës.

"Unë preferoj Gundogan dhe Rodri në mesfushë", tha ai, transmeton KosovaPress.

City nuk mund të lejojë të humbasë më shumë terren ndaj Liverpool, pasi ata ndjekin një kurorë të tretë të njëpasnjëshme të Premier League, me Manchester United të vendosur për të mbërritur në Etihad Stadium katër ditë pas përplasjes së tyre në Burnley.


Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress