Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
E Hënë, 13.07.2020 11:31

​Kishëza e Shën Mërisë një perlë për Beratin e kulturës

| 01/09/2019 09:09

​Deputetja Mirela Kumbaro sjell në vëmendje punët e bukura të cilat flasin vetë. Kumbaro shkruan se ”në vitin 2015 me kërkesë të DRTK Berat, kishëza e vogël e Shën Mërisë së Sinjës, ndërtuar në shek. XI-XII, në faqen shkëmbore të malit të Shpiragut, u shpall monument kulture”.

Kishëza e Shën Mërisë, iu rehabilitua aksesi dhe u rikualifikua mjedisi rrethues i asaj perle të vogël nën kujdesjen e specialistëve, por edhe të pasionantëve të besimit e të kulturës që kujdesen për kishën, si Jani Pjetri me të cilin pata fatin të diskutoja gjatë në shkurt 2018 kur vendosëm të ndërhyjmë për të restauruar e shpëtuar pikturat murale të kishës në shpellë.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress